C0805T105K3RCLTU
C0805T105K3RCLTU
Part Number
C0805T105K3RCLTU
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0805
Data sheet
C0805T105K3RCLTU.pdf
Series
SMD COTS X7R
    Specifications
    SeriesSMD COTS X7R
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsCOTS
    ApplicationsHigh Reliability, Bypass, Decoupling
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)