C0805C823K5RACAUTO C0805C823K5RACAUTO
C0805C823K5RACAUTO
Part Number
C0805C823K5RACAUTO
Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805
Data sheet
C0805C823K5RACAUTO.pdf
Series
SMD Auto X7R
    Specifications
    SeriesSMD Auto X7R
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance0.082µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.039" (1.00mm)