C0805C475J9RACAUTO7210 C0805C475J9RACAUTO7210
C0805C475J9RACAUTO7210
Part Number
C0805C475J9RACAUTO7210
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 0805
Data sheet
C0805C475J9RACAUTO7210.pdf
Series
SMD Auto X7R
    Specifications
    SeriesSMD Auto X7R
    Part StatusActive
    Capacitance4.7µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated6.3V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)