C062C334K5R5TA C062C334K5R5TA
C062C334K5R5TA
Part Number
C062C334K5R5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL
Data sheet
C062C334K5R5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
LDD Comm X7R
    Specifications
    SeriesLDD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.33µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)