C0603X333M5REC7867 C0603X333M5REC7867
C0603X333M5REC7867
Part Number
C0603X333M5REC7867
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603
Data sheet
C0603X333M5REC7867.pdf
Series
ESD SMD Comm X7R
    Specifications
    SeriesESD SMD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.033µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesSoft Termination
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive, ESD Protection
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)