C0603X301G8HAC7867 C0603X301G8HAC7867
C0603X301G8HAC7867
Part Number
C0603X301G8HAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0603 300PF 10V ULTRA STA
Data sheet
C0603X301G8HAC7867.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm X8R HT150C Flex
    Specifications
    SeriesSMD Comm X8R HT150C Flex
    Part StatusActive
    Capacitance300pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)