C0603X121J4HAC7867 C0603X121J4HAC7867
C0603X121J4HAC7867
Part Number
C0603X121J4HAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0603 120PF 16V ULTRA STA
Data sheet
C0603X121J4HAC7867.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm X8R HT150C Flex
    Specifications
    SeriesSMD Comm X8R HT150C Flex
    Part StatusActive
    Capacitance120pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)