C0603X102G4HAC7867 C0603X102G4HAC7867
C0603X102G4HAC7867
Part Number
C0603X102G4HAC7867
Description
CAP CER 0603 1NF 16V ULTRA STABL
Data sheet
C0603X102G4HAC7867.pdf
Series
SMD Comm X8R HT150C Flex
    Specifications
    SeriesSMD Comm X8R HT150C Flex
    Part StatusActive
    Capacitance1000pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)