C0603C123K5RALTU
C0603C123K5RALTU
Part Number
C0603C123K5RALTU
Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603
Data sheet
C0603C123K5RALTU.pdf
Series
SMD Comm X7R SnPb
    Specifications
    SeriesSMD Comm X7R SnPb
    Part StatusActive
    Capacitance0.012µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)