C0603C121K5HACAUTO C0603C121K5HACAUTO
C0603C121K5HACAUTO
Part Number
C0603C121K5HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0603 120PF 50V ULTRA STA
Data sheet
C0603C121K5HACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Auto X8R HT150C
    Specifications
    SeriesSMD Auto X8R HT150C
    Part StatusActive
    Capacitance120pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, High Temperature
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)