C0603C104M4REC7867 C0603C104M4REC7867
C0603C104M4REC7867
Part Number
C0603C104M4REC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0603 0.1UF 16V X7R 20%
Data sheet
C0603C104M4REC7867.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
ESD SMD Comm X7R
    Specifications
    SeriesESD SMD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.1µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsESD Protection
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)