C0603C102K5RAC7411 C0603C102K5RAC7411
C0603C102K5RAC7411
Part Number
C0603C102K5RAC7411
Description
CAP CER SMD 0603 1000PF 10% X7R
Data sheet
C0603C102K5RAC7411.pdf
Series
SMD Comm X7R
    Specifications
    SeriesSMD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance1000pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)