C052C101J2G5CA C052C101J2G5CA
C052C101J2G5CA
Part Number
C052C101J2G5CA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 100PF 200V C0G/NP0 RAD
Data sheet
C052C101J2G5CA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
LDD Comm C0G
    Specifications
    SeriesLDD Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance100pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated200V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)