C0402C561G8HAC7867 C0402C561G8HAC7867
C0402C561G8HAC7867
Part Number
C0402C561G8HAC7867
Description
CAP CER 0402 560PF 10V ULTRA STA
Data sheet
C0402C561G8HAC7867.pdf
Series
SMD Comm X8R HT150C
    Specifications
    SeriesSMD Comm X8R HT150C
    Part StatusActive
    Capacitance560pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)