C0402C561G4HAC7867 C0402C561G4HAC7867
C0402C561G4HAC7867
Part Number
C0402C561G4HAC7867
Description
CAP CER 0402 560PF 16V ULTRA STA
Data sheet
C0402C561G4HAC7867.pdf
    Part StatusActive
    Capacitance560pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)