C0402C271K4GACAUTO C0402C271K4GACAUTO
C0402C271K4GACAUTO
Part Number
C0402C271K4GACAUTO
Description
CAP CER 270PF 16V C0G/NP0 0402
Data sheet
C0402C271K4GACAUTO.pdf
Series
SMD Auto C0G
    Specifications
    SeriesSMD Auto C0G
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance270pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)