C0402C152J5REC7411 C0402C152J5REC7411
C0402C152J5REC7411
Part Number
C0402C152J5REC7411
Description
CAP CER 0402 1.5NF 50V X7R 5%
Data sheet
C0402C152J5REC7411.pdf
Series
ESD SMD Comm X7R
    Specifications
    SeriesESD SMD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance1500pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsESD Protection
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)