C0402C104M3PAC7411 C0402C104M3PAC7411
C0402C104M3PAC7411
Part Number
C0402C104M3PAC7411
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402
Data sheet
C0402C104M3PAC7411.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm X5R
    Specifications
    SeriesSMD Comm X5R
    Part StatusActive
    Capacitance0.1µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX5R
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)