C0402C100D5GALTU
C0402C100D5GALTU
Part Number
C0402C100D5GALTU
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Data sheet
C0402C100D5GALTU.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm C0G SnPb
    Specifications
    SeriesSMD Comm C0G SnPb
    Part StatusActive
    Capacitance10pF
    Tolerance±0.5pF
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)