1812Y2500154KDR 1812Y2500154KDR
1812Y2500154KDR
Part Number
1812Y2500154KDR
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1812
Data sheet
1812Y2500154KDR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
FlexiCap™
    Specifications
    SeriesFlexiCap™
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.15 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C