1812Y1K20562KXR 1812Y1K20562KXR
1812Y1K20562KXR
Part Number
1812Y1K20562KXR
Description
CAP CER 5600PF 1.2KV X7R 1812
Data sheet
1812Y1K20562KXR.pdf
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance5600 pF
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
    Voltage - Rated1200V (1.2kV)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C