1206J0500102MXT 1206J0500102MXT
1206J0500102MXT
Part Number
1206J0500102MXT
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Data sheet
1206J0500102MXT.pdf
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C