RBC65HETS
RBC65HETS
Part Number
RBC65HETS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 65POS 0.100
Data sheet
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    ColorGreen
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions65
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C