HCC40HEYS
HCC40HEYS
Part Number
HCC40HEYS
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Positions40
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C