HCC40HETN
HCC40HETN
Part Number
HCC40HETN
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange Feature-
    Number of Positions40
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C