HCC12DRYS-S93
HCC12DRYS-S93
Part Number
HCC12DRYS-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.100
Data sheet
HCC12DRYS-S93.pdf
    RoHSRoHS
    ColorBlue
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions24
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C