HBC44HEYI
HBC44HEYI
Part Number
HBC44HEYI
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.100
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions44
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C