GEC36DRYH-S93
GEC36DRYH-S93
Part Number
GEC36DRYH-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 72POS 0.100
Data sheet
GEC36DRYH-S93.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishTin
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Positions72
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C