GBC36DREH-S93
GBC36DREH-S93
Part Number
GBC36DREH-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 72POS 0.100
Data sheet
GBC36DREH-S93.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    TerminationSolder Eyelet(s)
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypePanel Mount
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions72
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C