GBC31DRYI-S734
GBC31DRYI-S734
Part Number
GBC31DRYI-S734
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Data sheet
GBC31DRYI-S734.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.031" (0.79mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions62
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C