GBC31DRXS-S734
GBC31DRXS-S734
Part Number
GBC31DRXS-S734
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Data sheet
GBC31DRXS-S734.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.031" (0.79mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions62
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C