EEC44DRTH-S93
EEC44DRTH-S93
Part Number
EEC44DRTH-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 88POS 0.100
Data sheet
EEC44DRTH-S93.pdf
    ColorBlue
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishTin
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Positions88
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C