EEC44DREN-S93
EEC44DREN-S93
Part Number
EEC44DREN-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 88POS 0.100
Data sheet
EEC44DREN-S93.pdf
    ColorBlue
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    TerminationSolder Eyelet(s)
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishTin
    Flange Feature-
    Number of Positions88
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C