EBC31DREF-S734
EBC31DREF-S734
Part Number
EBC31DREF-S734
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Data sheet
EBC31DREF-S734.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlue
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder Eyelet(s)
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypePanel Mount
    Card Thickness0.031" (0.79mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions62
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C