PSU27030 PSU27030
PSU27030
Part Number
PSU27030
Manufacturer
Description
CAP ALUM 270UF 330V QC TERM
Data sheet
PSU27030.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
PSU
    Specifications
    SeriesPSU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance0%, +20%
    Capacitance270 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsMotor Start
    Lead Spacing-
    PolarizationBi-Polar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - QC Terminals
    Voltage - Rated330 V
    Lifetime @ Temp#-
    Size / Dimension2.563" Dia (65.10mm)
    Height - Seated (Max)4.375" (111.13mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 65°C