PSU13030 PSU13030
PSU13030
Part Number
PSU13030
Manufacturer
Description
CAP ALUM 130UF 330V QC TERM
Data sheet
PSU13030.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
PSU
    Specifications
    SeriesPSU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance0%, +20%
    Capacitance130 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsMotor Start
    Lead Spacing-
    PolarizationBi-Polar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - QC Terminals
    Voltage - Rated330 V
    Lifetime @ Temp#-
    Size / Dimension2.063" Dia (52.40mm)
    Height - Seated (Max)4.375" (111.13mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 65°C