MLS401M150EK0A MLS401M150EK0A
MLS401M150EK0A
Part Number
MLS401M150EK0A
Manufacturer
Description
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK
Data sheet
MLS401M150EK0A.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
MLS
    Specifications
    SeriesMLS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance400 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseFlatPack, Tabbed
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.4 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)388mOhm @ 120Hz