MLP802M025EK0C MLP802M025EK0C
MLP802M025EK0C
Part Number
MLP802M025EK0C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8000UF 20% 25V FLATPACK
Data sheet
MLP802M025EK0C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
MLP
    Specifications
    SeriesMLP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseFlatPack
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.4 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)87mOhm @ 120Hz