MLP662M050EA0D MLP662M050EA0D
MLP662M050EA0D
Part Number
MLP662M050EA0D
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6600UF 20% 50V FLATPACK
Data sheet
MLP662M050EA0D.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseFlatPack, Tabbed
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.1 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)62mOhm @ 120Hz