MLP501M150EK1A MLP501M150EK1A
MLP501M150EK1A
Part Number
MLP501M150EK1A
Manufacturer
Description
CAP ALUM 500UF 20% 150V FLATPACK
Data sheet
MLP501M150EK1A.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseFlatPack, Tabbed
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.3 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)355mOhm @ 120Hz