MLP491M250EA1A MLP491M250EA1A
MLP491M250EA1A
Part Number
MLP491M250EA1A
Manufacturer
Description
CAP ALUM 490UF 20% 250V FLATPACK
Data sheet
MLP491M250EA1A.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance490 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    Package / CaseFlatPack, Tabbed
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.1 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)285mOhm @ 120Hz