MLP442M050EK0D MLP442M050EK0D
MLP442M050EK0D
Part Number
MLP442M050EK0D
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4400UF 20% 50V FLATPACK
Data sheet
MLP442M050EK0D.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4400 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseFlatPack, Tabbed
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.4 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)97mOhm @ 120Hz