MLP221M350EA0C MLP221M350EA0C
MLP221M350EA0C
Part Number
MLP221M350EA0C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V FLATPACK
Data sheet
MLP221M350EA0C.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseFlatPack
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.8 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)683mOhm @ 120Hz