MLP201M400EA0A MLP201M400EA0A
MLP201M400EA0A
Part Number
MLP201M400EA0A
Manufacturer
Description
CAP ALUM 200UF 20% 400V FLATPACK
Data sheet
MLP201M400EA0A.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
MLP
    Specifications
    SeriesMLP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseFlatPack, Tabbed
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.6 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)882mOhm @ 120Hz