MLP173M010EK1C MLP173M010EK1C
MLP173M010EK1C
Part Number
MLP173M010EK1C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 17000UF 20% 10V FLATPCK
Data sheet
MLP173M010EK1C.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance17000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseFlatPack
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.5 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)77mOhm @ 120Hz