MLP143M020EA1D MLP143M020EA1D
MLP143M020EA1D
Part Number
MLP143M020EA1D
Manufacturer
Description
CAP ALUM 14000UF 20% 20V FLATPCK
Data sheet
MLP143M020EA1D.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance14000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseFlatPack, Tabbed
    Voltage - Rated20 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.1 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)56mOhm @ 120Hz