MLP133M016EK0C MLP133M016EK0C
MLP133M016EK0C
Part Number
MLP133M016EK0C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 16V FLATPCK
Data sheet
MLP133M016EK0C.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance13000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.000" (25.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseFlatPack
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.4 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)81mOhm @ 120Hz