HES901G350V5C HES901G350V5C
HES901G350V5C
Part Number
HES901G350V5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 900UF 350V SCREW
Data sheet
HES901G350V5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance0%, +50%
    Capacitance900 µF
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.658 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)110mOhm @ 120Hz