HES501G400V2C HES501G400V2C
HES501G400V2C
Part Number
HES501G400V2C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 500UF 400V SCREW
Data sheet
HES501G400V2C.pdf
    Impedance-
    Tolerance0%, +50%
    Capacitance500 µF
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.198 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)180mOhm @ 120Hz