HES401G450V3L HES401G450V3L
HES401G450V3L
Part Number
HES401G450V3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 400UF 450V SCREW
Data sheet
HES401G450V3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance0%, +50%
    Capacitance400 µF
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.567 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)203mOhm @ 120Hz